Личен опит от употребата на Lespedeza capitata при пациенти с ХБН за период от 2 години – 07.2012 – 07.2014 год.
Препарати с Lespedeza capitata са използвани традиционно при бъбречна недостатъчност над 60 год. Леспеурил (Lespeuril) е хранителна добавка, съдържаща сух екстракт от Lespedeza capitata 200 mg в капсулна форма с предимство без алкохол в състава си.
Лечението на ХБН е проблем, с който се сблъсква всеки практикуващ лекар. Ранната диагностика на ХБН е от изключително значение както и установяване на етиологията ѝ, което не винаги е възможно. При откриване на причините довели азотна задръжка се прави всичко необходимо да се отстранят.
При повечето пациенти настъпилата ХБН е необратима и налага активно комплексно лечение. Всички пациенти се обучават да спазват хипопротеинна диета – 0,8 г.белтък/кг.т.т.. Стремим се за добра корекция на основни заболявания като диабет, хипертония, ДПХ (доброкачествена простатна хипертрофия) и т.н. Започва се лечение с известните средства като витамини, калций, алкализация, ренопротекция, активна метафилактика при БКБ; уроваксон (уростим) при пиелонефрити плюс антибиотици, уросептици при активност на възпалението; посменно билкови препарати. При поява на анемичен синдром – железен препарат, първоначално перорално при необходимост и инжекционно. При персистиране на анемичен синдром с ХБН, въпреки терапията след корекция на железния дефицит се включва и Еритропоетин.
При прогресия на креатинин до 350 микромола/литър пациентите се наблюдават в нефрологичните кабинети на доболнична помощ, а при влошаване на ХБН се насочват към хемодиализни центрове, където по-късно се включват на хемодиализа.
В България има множество хемодиализни центрове с много голям брой пациенти на хемодиализа спрямо броя на населението, което не е добра тенденция. Надеждата на тези болни е трансплантация на бъбрек, което при нас е голям проблем поради липса на донори. Така много малък процент от пациентите на хемодиализа стигат до трансплантация.
Затова лечението на ХБН е изпитание за всеки лекар. Не са много големи успехите при лечение на ХБН, но и забавянето на прогресията също е успех.
Много важна е ранната диагностика на ХБН; профилактика; бързото започване на лечението и задължително преминаване към хипопротеинна диета. Не са много средствата с които разполагаме за терапия на начална ХБН. Затова проявих изключителен интерес към представения нов препарат преди 2 години Леспеурил и започнах да го включвам към обичайната терапия на пациенти с ХБН при стриктно проследяване на пациентите – клинично – обективно; субективно и лабораторно.
За този двугодишен период Леспеурил бе изписван на много пациенти. През този период са проследени 98% във възрастова граница 52 – 92 години като съотношението на мъже/жени е 52/46 год.
С начална хронична бъбречна недостатъчност – 88 пациента; с по-напреднала ХБН – 8 и 2-ма на терапия и с Еритропоетин – напреднала ХБН с анемичен синдром.
Споделям впечатлението от проведеното наблюдение при изписването на Леспеурил:
При пациенти с ХБН в начален стадий с доза три пъти дневно по 1 капсула се установява снижение на креатинина с 30-50 микромола/литър още след 30 дни. При доза 2 пъти дневно по една капсула от 200 mg също има тенденция за понижаване на азотните тела без голяма разлика – 30-40 микромола/литър.
При доза 1 капсула дневно – 200 mg Lespedeza capitata се наблюдава също тенденция за подобряване на ХБН, но по-бавно и по-незначимо затова се предпочита при хронична употреба след първоначално по-висока доза както и за профилактика.
Опита от приложение на Lespedeza capitata при пациенти с креатинин над 250 микромола/литър в доза 2×200 mg дневно – няма изразено понижение на креатинина но отчита тенденция за задържане на стойностите му по-продължително време. При 8 пациента не се отчете ефект след включване на Lespedeza capitata -9%, а при 80 се наблюдава подобрение на състоянието – 91%.
При провеждане на наблюдението при повечето пациенти се наблюдава още един ефект на тенденция за подобряване на бъбречната хипертония без прибавяне на нови хипотензивни медикаменти. Подобен хипотензивен ефект сме наблюдавали и при употребата на други качествени билкови препарати при бъбречни заболявания.
Обобщено употребата на Леспеурил в доза 3×1 капсула и 2×1 капсула дневно при ХБН ранно открита в начален стадий има категорично благоприятен ефект със снижаване на креатинина и подобряване на състоянието. При доза една капсула дневно – също, както и възможност за продължителна употреба за профилактика. При напреднала ХБН Леспеурил не може да снижи азотните тела ,но с впечатление за благоприятен ефект и при повечето пациенти понижава хипертонията. При 8 пациента с начална ХБН не се установява понижение на азотните тела.
Заключение – при оскъдните средства, с които разполагаме при лечение на ХБН в преддиализен стадий Леспеурил се явява като помощно средство както за понижаване на креатинина така и за подобряване на хипертонията и подобряване самочувствието на пациентите и стимулирането им да спазват още по-стриктно хипопротеинната диета а също и в минимална доза (1 капсула дневно) за добра профилактика на ХБН.
Съотношението риск/полза е изцяло в подкрепа на употребата на Lespedeza capitata (Леспеурил) като средство на избор в полза на пациентите още при установяване на ХБН; продължително прилагане с намаляване на дозировката по преценка и не се препоръчва спиране освен в случаите след 2-3 месеца терапия без подобрение на ХБН.
Д-р Лидия Ив. Абаджиева
лекар нефролог